Yolculuğa Çıkmadan Önce Tüketmeniz Gereken 4 Gıda

Yolculuk öncesi beslenmenin nasıl yapılacağı çoğu kişinin aklında soru işareti olarak yer alabilir. Otobüsle yolculuk yapmak kadar yolculuk öncesi yapacağınız beslenme de bir o kadar önemlidir. Yolculuk öncesi yapacağınız yanlış beslenmeler yolculuğunuzun kötü geçmesine, mide bulantısı, karın ağrısı ve gaz gibi sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Tüketmiş olduğunuz kızarmış patates, hazır gıdalar, süt ve fasulye gibi gıdalar iyi bir yolculuk geçirmenizi önleyebilir. Böyle kötü bir deneyim yaşamamak için baharat ve yağ bakımından yoğun, sindirimi zor gıdalardan yolculuk öncesinde uzak durmalısınız.

KONFORLU BİR OTOBÜS YOLCULUĞU GEÇİRMENİZ İÇİN YOLCULUK ÖNCESİ VE YOLCULUK SIRASINDA UZAK DURMANIZ GEREKEN 4 GIDA:

1. SÜT

Süt her ne kadar normal şartlarda tüketildiğinde faydalı gözükse de, yolculuk öncesi ya da yolculuk sırasında tüketildiğinde vücudu olumsuz etkileyebilir. Ayrıca fazla süt tüketmeniz karın ağrısına ve karnınızda gaz oluşmasına neden olabilir. Gaz yapıcı olma özelliği yüzünden özellikle yolculuk sırasında tüketilmemesi önerilir.

2. FASÜLYE

Yolculuk öncesi tüketeceğiniz fasulye, yolculuk boyunca karın ağrısına yol açabilir. Karın ağrısının yanında karnınızda oluşturacak olduğu gazlarla yolculuğunuzu fiziksel olarak bir hayli zor duruma sokabilir. Bağırsak hareketlenmelerine sebep olacak bu gıda ve türevleri oluşabilecek gaz çıkışlarına da sebep olabilmektedir.

3. PATATES KIZARTMASI

İçerdiği yağdan dolayı yolculuk öncesi uzak durulması gereken yiyeceklerin başında gelen yağlı bir gıdadır. Yağlı gıdalardan yolculuk öncesi uzak kalmanız önerilmektedir. Son derece lezzetli olabilen, uzak durulması zor olan bu gıda midenizi yakabilir. Patates kızartması ayrıca içerdiği bol sodyumdan dolayı vücudunuzdan sıvı çekilmesine sebep olabilir.Vücuttan çekilen sıvı sonucu vücut sıvı ihtiyacı duymak zorunda kalabilir ve bol su tüketmeye başlayabilirsiniz. Bu durum da yolculuk sırasında sık bir şekilde idrara çıkmanıza sebep olabilecektir.

4. HAZIR GIDALAR

İçerdiği baharat ve yağ ile birlikte yolculuk öncesi uzak durmanız gereken baharatlı gıdaların başında hazır gıda ürünleri gelir. Baharat ve yağın sindirimi zor olduğu için yolculuk öncesi ve yolculuk sırasında uzak durmalısınız. Hazır gıda türleri hızlı ve kolay atıştırmalık olarak görülebilir ancak içerdikleri et ve tavuk ürünleri bol baharat içermekte ve bu da yolcuğunuzu olumsuz yönde etkilemektedir. Yolculuk sırasında mide ağrısı ve mide bulantısı yaşamamak için bu gıdalardan uzak durmanızı öneririz.

YOLCULUK ÖNCESİNDE HANGİ GIDALAR TÜKETİLMELİDİR?

Yolculuğa çıkmadan önce hafif ve tok tutucu besinler tüketilmelidir. Bu gıdalar yolculuğu yapacağınız saatler için farklılık gösterebilir. Örneğin sabah saatlerinde yapacak olduğunuz bir yolculuk öncesinde kahvaltılık türü beslenmeniz daha yararlı olacaktır. Domates, peynir, zeytin ve yumurta gibi besinler yapacak olduğunuz yolculuk için hem tok tutucu hem de uygundur. Seyahat öncesi bir şeyler yemeye fırsat bulamayan kişiler seyahat sırasında yemek için bir sandviç hazırlayabilirler. Sandviç, yolculuk sırasında yiyebileceğiniz hafif gıdalar arasında bulunabilir. Yolculuk zamanınız akşam saatlerine denk geliyorsa bu yolculuktan önce de salata, sebze ve çorba tüketebilirsiniz. Bu gıdalar hem hafif hem de tok tutucu oldukları için yolculuk sırasında karın ağrısına ve gaz oluşumuna yol açmazlar. Bu da konforlu ve sağlıklı bir yolculuk geçirmenize yol açabilir.

Siz de yolculuklarınızda otobüs biletinizi Nevşehir Seyahat üzerinden alarak konforlu bir otobüs yolculuğa ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KAMPANYALAR
GÜNCEL KAMPANYALARIMIZI BURADAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Güncel Kampanyalarımızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

DEVAMI
NEVŞEHİR SEYAHAT MOBİL UYGULAMASI İLE DAHA HIZLI BİLET ALIN, HERŞEYDEN İLK ÖNCE SİZ HABERDAR OLUN!
NEVŞEHİR SEYAHAT MOBİL UYGULAMASI İLE DAHA HIZLI BİLET ALIN, HERŞEYDEN İLK ÖNCE SİZ HABERDAR OLUN!
WHATSAPP CANLI DESTEK
WHATSAPP CANLI DESTEK
Canlı destek hattımız ile tüm işlemleriniz için anında bilgi alabilecek, merak ettikleriniz hakkında çözüm bulabileceksiniz
WHATSAPP CANLI DESTEK
WHATSAPP CANLI DESTEK